Skip to content Skip to footer

Celý proces od fascinace (či zavrhnutí) až po propíchnutí určité části těla nazývám piercingovým rituálem

Od okamžiku, kdy náš pohled zaujme piercing, začneme  vytvářet svůj názorový vztah k této tématice. 

Většinou jsme schopni celkem rychle určit, co se nám líbí a co ne. Někdy jsme piercingem doslova přitahováni jindy naopak odpuzováni. 

Tato tendence je závislá na čase a také na řadě událostí, které se v našem životě odehrávají a mají předělový charakter. 

Piercing rozlišuji na několika úrovních: jako kulturní dědictví světové předspolečnosti, dále jako přírodní zdroj dodatečně, specificky a trvale zakomponovaný do lidského těla a v neposlední řadě jako mentální reprezentaci jevů, věcí a stavů, které na naše vnímání aktuálně nepůsobí (nebo nikdy ani nepůsobily a působit nebudou) avšak jsou uloženy v našem pravědomí a piercing je jedním z mála způsobů, jak je lze vyjádřit. 

Poslední zmíněný princip je spojen s načasováním. To, co by před rokem nedávalo smysl, „najednou“ do sebe zapadá. To, co se nám dříve nedařilo, „najednou“ jde. To, co jsme dlouho trpělivě snášeli „najednou“ navždy odmítneme. To, o co jsme dlouho usilovali, k nám „najednou“ přišlo. Atd.

Uvedu vám jeden příklad. Nedávno za mnou přišla paní. Nikdy neměla propíchnuté uši a nenosila náušnice. Najednou sedí přede mnou, těší se stejně jako malá holčička a trochu se bojí. Její nový přítel jí koupil náušnice a ona si kvůli nim chce propíchnout uši. Je jí skoro sedmdesát let.  

Ani si neumím představit, kolik příležitostí už tato paní měla, aby si náušnice pořídila. Kolik lidí se jí v životě zeptalo, proč žádné nemá. A jestli ona sama by řekla (ještě před pár měsíci, než poznala nového přítele), že si půjde nastřelit náušnice. 

Něco se změnilo, někde hluboko uvnitř. Těžko říci, zda je to na vědomé či nevědomé úrovni. Skryto také zůstává, jaký přesný význam a důležitost tato změna má. A to je piercing– šperk, jako jediný viditelný důkaz tajemství ukrytého pod povrchem. 

Proto celý proces od fascinace (či zavrhnutí) až po propíchnutí určité části těla nazývám piercingovým rituálem.